Nowe płyty warstwowe czy może te z tzw drugiego gatunku?

Fakt, jedna płyta obornicka

Nowoczesne płyty warstwowe stanowią nieocenioną pomoc we wznoszeniu budynków, które mają służyć jako hale czy magazyny, bądź pomieszczenia tymczasowe na budowie. Fakt, że każda płyta warstwowa składa się z kilku różnych warstw, pozwala na szybką budowę konstrukcji dość lekkiej, ale za to wytrzymałej, solidnej. Na rynku dostępne są trzy rodzaje płyt, przy czym każdy z nich posiada inny rdzeń.

Płyty ściany płyty dachy

W dużej mierze zresztą właśnie od rdzenia zależy, jaką płytę wybierzemy gdyż to on decyduje o właściwościach płyty. Płyty ścienne i płyty dachowe tego typu posiadają wnętrze z pianki poliuretanowej, styropianu lub z wełny mineralnej. Jak nietrudno się domyślić, każdy z wymienionych rdzeni jest wykonywany z surowców różnych gatunków, a od tego z kolei jest uzależniona cena wybranych płyt.

Drugiego gatunku

Tym sposobem powstaje także kolejny podział, już nie ze względu na to, z czego jest wykonany rdzeń, ale jakiej jakości jest wykorzystany w nich poliuretan, styropian czy wełna mineralna. Powstają zatem produkty tzw. drugiego gatunku. Są one na pewno znacznie tańsze i równie dobrze wykorzystuje się je do budowania obiektów.

Płyty drugiego kategorii dobrze sprawdzają

Musimy jednak mieć na uwadze, że tak samo jak ze wszystkimi innymi materiałami budowlanymi, jakość jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na wielu latach użytkowania budynku bez przeprowadzania napraw i remontów. Płyty drugiego gatunku dobrze sprawdzają się gdy wznosimy niewielkie budynki, na przykład garaże lub takie o charakterze tymczasowym. Płyty pierwszego gatunku natomiast lepiej wybierać do budynków o dużych gabarytach i istotnej roli.