Pierwsze całoroczne domy drewniane w Polsce pojawiły się na początku lat 90. XX wieku. Z wielu powodów nie były to jednak budynki wysokiej klasy, co okazało się niekorzystne dla tego sektora budownictwa. Powstał stereotyp, że domy z drewna są nietrwałe i wciąż trzeba w nich coś poprawiać, wymieniać, naprawiać, czyli eksploatacja takiego obiektu jest droga.
Od tamtej pory - na szczęście - wiele się zmieniło na lepsze. Przede wszystkim wzrosła wiedza wykonawców i producentów materiałów, co przełożyło się na wyższą jakość stawianych budynków i dłuższą ich trwałość. Nietrudno kupić surowiec o doskonałych parametrach, z którego stawia się doskonałe domy drewniane. Firmy ciągle szkolą swoich pracowników, dzięki czemu klient otrzymuje produkt zgodny z jego oczekiwaniami.
Najważniejszym elementem całorocznego obiektu mieszkalnego budowanego z drewna jest szkielet. Musi być właściwie wykonany i usztywniony, żeby konstrukcja pracowała jedynie w minimalnym stopniu. Równie ważny jest montaż okładziny (właściwa budowa rusztów i konstrukcji nośnych, odpowiednie łączniki), która właściwie przymocowana wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat bez spękań.
W poprawnie wybudowanym domu z drewna naprawy są sporadyczne. Jednak aby móc cieszyć się bezproblemową eksploatacją, trzeba wybrać fachowców. Gdzie ich znaleźć? Dobrym rozwiązaniem jest przeszukanie internetu (np. wpisując hasło "dom drewniany" albo "dom z drewna" w wyszukiwarce).