Płyty warstwowe to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie i podczas remontów. Za ich zastosowaniem przemawiają właściwości takie, jak wytrzymałość na warunki zewnętrzne, lekkość, stosunkowo niska cena i łatwość montażu.
W zależności od konkretnego rodzaju płyt i ich budowy, ich łączenie może przebiegać w różny sposób. Mimo tego, za każdym razem montaż płyt warstwowych wymaga szczególnej uwagi pracownika. Choć są to elementy o trwałej konstrukcji, to jednak muszą być chronione przed działaniem czynników mechanicznych.
Zarysowania i pęknięcia mogą powstać w mgnieniu oka i niestety, w większości przypadków zadecydują o bezużyteczności płyty. Podstawą zamontowania płyt jest ustalenie, w jaki sposób mają zostać ułożone. Pionowe ustawienie sprawdza się głównie w wysokich budynkach, natomiast standardowe konstrukcje równie dobrze mogą być wznoszone przy poziomym ułożeniu.
Rzadziej wykonuje się bardziej skomplikowane elewacje segmentowe. Połączenie samych płyt i przytwierdzenie ich do jakiejkolwiek płaszczyzny wymaga użycia odpowiedniego systemu mocowań.
Żeby Montaż przebiegł pomyślnie, należy dobrać go w zależności od konkretnej sytuacji. Do często używanych metod mocowania należą systemy ryglowo-słupowe, specjalistyczne zamki i klamry mocowane na brzegach płyt, jak również inne akcesoria służące do łączeń, na przykład uszczelki lub łączniki. Najlepiej jest mocować kolejne płyty warstwowe pod określonym kątem.
Szczegółowe informacje na ten temat zdobędziemy w sklepie budowlanym, w poradnikach lub w sieci. Wszelkie powstające odstępy muszą być od razu uszczelniane. Płyty przykręcamy przy wykorzystaniu wcześniej ustalonego systemu mocowania. Musimy jednak koniecznie pamiętać, by nie dociskać ich zbyt mocno. Nadmierne przekręcenie nakrętek, śrub lub zamków może doprowadzić do wgnieceń. Folię zabezpieczającą usuwamy z płyt już po zamontowaniu tak, by płyta nie została uszkodzona w trakcie pracy.